Reklam
DOLAR: TL
EURO: TL

479 BİN 720 TL SOLUCAN GELİR KAPISI……

2 yıl önce
96 kez görüntülendi

479 BİN 720 TL SOLUCAN GELİR KAPISI……
Reklam

Giresun’da Solucan Gübresi Üretimi Yaygınlaşıyor. Bu kapsam da DOKAP Bölgesinde Solucan Gübresi Üretiminin Yaygınlaştırılması Projesi kapsamında; Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) arasında imzalanan protokol gereği; İl müdürlüğüne başvuran ve protokolde yer alan şartları taşıyan 8 çiftçi, bu yıl içinde kurulumunu yaptıkları gübre üretim tesislerine satın almış oldukları 100 bin adet solucan, 3 ton solucan yemi ve 1 adet solucan besleme ünitesi için 240 bin lira tutarında destekleme hakediş’i düzenlendi.

Solucan gübresi; Kırmızı Kaliforniya Solucanı adıyla bilinen özel toprak solucanı türlerinin büyükbaş hayvanların dışkıları ve organik bitkisel materyallerin fiziksel ve kimyasal yapılarını değiştirmeleri temeline dayanarak ürettikleri toprak düzenleyici ve değerli bir bitki besleme materyalidir. Solucan gübresi üretimine olan ilgi ve talep son yıllarda giderek artmakta.

DOKAP tarafından finanse edilen proje kapsamında; ikinci yıldan itibaren her bir üreticinin ortalama 30’ar ton olmak üzere toplamda 240 ton solucan gübresi üretimi gerçekleştirmesi hedeflenmekte olup, projenin hayata geçirilmesi ile birlikte kırsalda faaliyet gösteren çiftçi ailelerimizin sosyo-ekonomik açıdan kalkınmaları amaçlanmıştır. Projenin sürdürülebilirliği 3 yıl süreyle İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzce takip edilecek.

2017 yılında da aynı projeden istifade eden 8 üreticimizle birlikte toplamda 16 üreticimize kurmuş oldukları solucan gübresi üretim tesisleri için il müdürlüğümüzce 479 bin 720 lira nakdi destek sağlanmıştır denildi.

 

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık