Reklam
DOLAR: TL
EURO: TL

GİRESUN LİMANI ÜLKE EKONOMİSİNE KATKI SUNMAYA DEVAM EDİYOR…

1 yıl önce
338 kez görüntülendi

GİRESUN LİMANI ÜLKE EKONOMİSİNE KATKI SUNMAYA DEVAM EDİYOR…
Reklam

Giresun Limanı Türkiye ekonomisine katkı sunmaya devam ediyor.Giresun Limanı 2020 yılında da yatırıma ve istihdama devam edecek.

2019 yılının başından itibaren tam kapasite çalışmaya başlayan Giresun Limanı, 2020 yılında da yatırımlarına tüm hızıyla devam edecek. 120 milyon TL’lik yatırımla hayata geçirilen ve 200 geminin ağırlanması hedeflenen Giresun Limanı, 2020 yılında da ilave 50 milyon TL’ye yakın yatırım ve artması planlanan istihdamı ile hem Giresun, hem de Türkiye ekonomisine katkı sunmaya daha güçlü şekilde devam edecek.

Türkiye ekonomisine katkı sunulmasını temel ilke alarak yatırıma başlanan Giresun Limanı, 2 yıl içerisinde hedeflerinin de üzerinde bir performans göstererek çıtasını yükseltmeye devam ediyor. Şu ana kadar yapılan yatırımın 120 milyon TL’yi geçtiği Giresun Limanı, 2019 yılında 100’e yakın gemiyi ağırlayarak Giresun ve Türkiye ekonomisine katkı sunmaya devam ederken, 2020 yılında yapılacak olan ilave 50 milyon TL’ye yakın yatırımla birlikte bu rakamı orta vadede iki katına çıkararak liman özelinde yeni rekor kırmayı hedefliyor.

2018’e göre 10 kat büyüdü

Giresun Limanı’nın 7 yıllık bir kullanım hakkı kaldığını hatırlatan Giresun Liman İşletmeleri Müdürü Mehmet Nuh Gül, Limanın yatırım ve işletme gücünün arkasında Türkiye’nin en büyük şirketlerinden “Tiryaki Holding” ve ortaklarının olduğunu belirterek, “Giresun Limanı, Karadeniz Bölgesi ve Türkiye için çok büyük öneme sahip. Şu ana kadar limana 120 milyon TL’yi aşkın bir yatırım yapıldı. 2020’de ise ilave 50 milyon TL’lik ek yatırım kararı aldık. 2019 yılında 100’e yakın olan gemi ağırlama sayımız ile işlem hacmimiz bir önceki yıla göre on katına ulaşarak rekor kırdı. 2020 yılında işlem hacmimizin 2019 yılına göre %100’e yakın artmasını hedefliyoruz” dedi.

Giresun ekonomisine büyük katkı

Tiryaki Grubu’nun liman yatırımı planlarını yaparken tereddüt etmeden Giresun’u seçtiğini hatırlatan Mehmet Nuh Gül, “Tiryaki Holding bu yatırımın Türkiye’de kalmasını istedi ve Giresun şehrine olan güvenini ortaya koyarak buraya geldi. O günden bu güne yatırımlarına ara vermeden devam etti. Tiryaki Holding, Türkiye’nin dört bir yanında yatırımı bulunan, ülkesine devamlı yatırım yapan bir şirket. Bu yatırım, fizibilite verileri yurtdışı ülkeleri daha avantajlı göstermesine rağmen, Tiryaki Holding tarafından ülkemize değer yaratmak hedefiyle Türkiye’ye yapıldı” dedi.

Limanların en önemli özelliklerinin, bulundukları şehri kalkındırmaları, değer katmaları olduğunu vurgulayan Mehmet Nuh Gül, “2019 yılında 100’e yakın gemiyi ağırlayan limanımız Giresun ekonomisine de ciddi katkılar yaptı. Hem şehrin esnafı, hem şehrin otelcileri ve elbette ki Giresun Nakliyeciler Kooperatifi ve diğer meslek örgütleri limanla birlikte iş hacimlerini ciddi şekilde artırdılar. Şu anda limandaki doğrudan istihdam 150-200’e ulaşmış durumda. Bu rakamın 2020 yılında işlem hacmine bağlı olarak artmasını planlıyoruz. Oluşturduğumuz

istihdam ekosistemine baktığımızda da neredeyse 2-3 bin kişinin evine ekmek götürdüğü bir kapı haline geldiğimizi söyleyebiliriz” diye konuştu.

Giresun halkının sesine kulak vererek büyüyoruz

Liman inşaatının tüm aşamalarında ve yeni yapılan yatırımlarda Giresun halkının estetik kaygılarının tamamını dikkate alarak hareket ettiklerini ifade eden Giresun Liman İşletmeleri Müdürü Mehmet Nuh Gül, “Giresun’a yatırım yapan bir şirket olarak en büyük ortaklarımız buranın halkı. Onların da düşünceleri doğrultusunda; hem kapasiteyi en verimli şekilde kullanmak, hem de estetik olarak en iyi seçenekleri değerlendiriyoruz. Depolama sistemi için yatay yapılar kullanırken, en tepe noktası 12 metreyi geçmeyecek şekilde bir inşaat çalışması yaptık. Limanda yaptığımız inşaatların yüksekliği, uzun yıllar önce yapılmış gümrük binasının tepe noktasının yarısı kadar. Tozuma konusunda da 2019 yılında 1 milyon TL’nin üzerinde bir yatırım yaptık ve bu sorunu en aza indirdik. 2020 yılında da bu sorun özelinde ilave yatırımlar yapacağız. Giresun’a geldiğimiz günden bu yana şehre ilişkin konulara hiçbir zaman duyarsız kalmamaya dikkat ettik. Giresun Spor’un şehir için değerini ve önemini bildiğimiz için yatırıma başladığımız günden bu yana kendilerine sunduğumuz katkıdan da her zaman çok mutlu olduk” diye konuştu.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık