Reklam
DOLAR: 16.7 TL
EURO: 17.5 TL

DEMİRYOLU HAYATA GEÇİRİLMELİ…

2 yıl önce
280 kez görüntülendi

DEMİRYOLU HAYATA GEÇİRİLMELİ…
Reklam

Kent Konseyi Başkanı A.Mürşit Gürel, “Samsun Sarp demiryolu YHT için tüm GİRESUN ve bölge şehirlerinin birlikte hareket etmesi gerektiğini bu projenin biran önce hayata geçirilmesinin önemini vurguladı” dedi.

Samsun-Sarp arası demir yolu projesi hakkında açıklamada bulunan A. Mürşit Gürel, “Proje, Orta Karadeniz’den, Karadeniz’in doğu ucuna kadar Türkiye’nin kuzeyinde Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin illerini doğrudan birbirine bağladığı gibi, anılan illerin hinterlandında kalan illeri de kısa sürede bu ulaşım hattına dahil edecektir” ifadelerine yer verdi.

Gürel açıklamasında şunlara yer verdi; “Ulaşım her türlü kalkınmanın temelini oluşturmaktadır. Bu Proje Ticaret merkezi olmanın dışında kültürel ve sosyal gelişim açısından da oldukça önemlidir.

Samsun-Sarp Demiryolu Projesi ile Doğu Karadeniz bölgesindeki illerde ticaretin hızlanması gerçekleşecektir. Bu illere daha fazla turist gelecektir. Özellikle demiryolu ile oluşturulacak bu ağ, Samsun-Sarp arasını birbirine bağlayacaktır. Başta kültür ve gastronomi olmak üzere yayla ve deniz turizmi için de bölgeye faydalı olacak bir proje kapsamındadır. Bölgenin doğal güzellikleri dikkate alınarak bu proje gerçekleştirildiği takdirde demiryolu, mevcut karayollarının sıkışıklığını azaltacak ve hava kirliliği sorununun çözümüne olumlu katkıda bulunacaktır. Bölgede turizm sektörüne ciddi yatırımların artması da söz konusudur.

Ulaşımda ileri teknolojilerin kullanılması bölge halklarına önemli derecede konfor ve rahat ulaşım sağlamasının yanında, zaman tasarrufu da sağlayacaktır. Ayrıca Ticaret yönünden taşınacak yurtiçi ve yurtdışı hammadde ve ticaret malzemelerinin taşımacılığı ucuz ve kolaylıkla temin edilebilir ölçüde olacaktır.

Yine bu proje ile Doğu Karadeniz limanlarının stratejik üstünlüğü de hayata geçirilmiş olacaktır. Bölgemiz Kafkasya ve Asya’nın da Karadeniz kapısı durumundadır. İran ve Ortadoğu’nun Karadeniz’e açılan en kestirme yolları Doğu Karadeniz limanları üzerinden olup bu anlamda sadece demiryolu bağlantısı eksiktir. Yine GAP’ın Karadeniz’e açılan kapısı da Doğu Karadeniz limanlarıdır. Bu proje sayesinde Gürcistan ve Azerbaycan gibi ülkeler ile de ticari faaliyetler güçlenecektir.

Bölgeye gerek doğu ekspres demiryolu taşımacılığı gerekse hızlı tren taşımacılığı ile başta istihdam olmak üzere ekonomik sorunların çözümünde de önemli bir katkı sağlanacaktır. Bu durum, tüm Türkiye açısından daha dengeli bir şehirleşme, daha dengeli bir yatırım dağılımı, daha kaliteli yaşam olanakları ve sosyal adalet açısından daha dengeli bir toplum yaratacaktır.

Samsun-Sarp Demiryolu ve İç Anadolu Karayolunun birleştirilmesi halinde ticari ve sosyal olarak hem ülke içinde bir akış sağlanacak hem de denizyolu ulaşımı ile pek çok ülke ile bağlantı kurulacaktır. Ayrıca Samsun-Mersin Yeni Demiryolu Projesi’nin de hayata geçirilmesi ile Samsun-Sarp Demiryolunun birleştirilmesi Giresun’ un Güney illere ticaretini de arttıracaktır.

Türkiye’nin hemen hemen her yerine demiryolu ile ulaşım sağlanabilecek hem de Karadeniz Kıyı Şeridinde eksik olan demiryolu ağı ülkemize kazandırılacaktır. YHT projesinin tam bir şeffaflık içinde, ilgili veriler, bilgiler ve endişeler gözetilerek planlanması ve halka tanıtımı gereklidir. Giresun Kent Konseyi Yürütme Kurulu olarak bu projenin bir an önce tanıtımının yapılmasını sağlamak ve gerçekleşmesi adına takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygıyla bildiririz.”

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık