Reklam
DOLAR: 16.7 TL
EURO: 17.5 TL

GİSİAD DAN 3 MAKRO PROJE… 7 BİN İSTİHDAM…

2 yıl önce
393 kez görüntülendi

GİSİAD DAN 3 MAKRO PROJE… 7 BİN İSTİHDAM…
Reklam

Giresun Sanayiciler ve İş Adamları Derneği Başkanı Aykut Gezmiş, Giresun için hazırladıkları ve Vali Harun Sarıfakıoğulları ile Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu’na sundukları 3 makro projenin 7 bin kişiye istihdam sağlayacağını kaydetti.

GİSİAD Başkanı Gezmiş düzenlediği basın toplantısında, Gemilerçekeği Yat Projesi, Adaya Teleferik Projesi ve Özel Üniversite Projesi hakkında bilgi verdi. Giresun’un çıkış ve kurtuluş reçetesinin turizm ve eğitime bağlı olduğu ifade eden Gezmiş, Giresun’un yeni makro hedeflere odaklanması gerektiğini kaydetti.

LİMAN VE BALIK ÇİFTLİĞİ MİKRO YATIRIM DAHİ OLAMAZ

Giresun’un her geçen yıl göç verdiğine dikkat çeken Gezmiş, liman sahasına yapılan yatırım ve Keşap ilçesine kurulması planlanan ballık çiftliğinin mikro yatıtım dahi olmayacağını söyledi. GİSİAD olarak hazırladıkları 3 makro projenin hayata geçirilebilmesi için yatırımcıların önünün açılmasının gerektiğini aktaran Gezmiş, yap işlet modeliyle yapılacak olan bu yatırımlar için yerel yönetici ve hükümet yetkililerinden sadece bu projelerin ihaleye çıkarılmasını istediklerini belirtti.

“MAKRO PROJELERE İNANMALI VE ARKASINDAN KOŞMALIYIZ”

Giresun kamuoyunu makro hedeflere inanmaya çağıran Gezmiş, “Makro hedeflerden ilki olan Karadeniz’in tek adası olan Giresun Adası’na teleferik ile ulaşım projesi, Hong Kong’dan sonra dünyada ikinci örnek olacaktır. Giresun’u çekim merkezi haline getirecek olan bu teleferik sisteminde yılda en az 1 milyon kişi taşınabilecektir. Makro hedeflerden ikincisi olan ve yaklaşık bin 400 dönüm alana kurulacak olan “Gemilerçekeği Yat Limanı” ise bin tekne kapasiteli olacaktır. Bin araçlık otoparkı, AVM’si, 50 dönümlük tersane alanı ile şehrin çehresini değiştirecek olan bu proje, Giresun halkı ile denizi buluşturacaktır.Bu iki projeyle yaklaşık olarak 4 bin kişiye iş imkânı sağlanacak, şehir ekonomisine yılda en az 500 milyon TL’lik katma değer yaratılacaktır.  Makro hedeflerden üçüncü ise 400 dönümlük dolgu alanının 100 dönümlük kısmına kurulması teşvik edilecek bir Özel (vakıf) Üniversitedir. 15 bin öğrenci kapasitesiyle yaklaşık 3 bin kişiye istihdam sağlayacak ve yılda en az 500 milyon TL’lik katma değer yaratacak bu üniversite projesi, şehre önemli bir ekonomik hareketlenme getirecektir.  En fazla 8-10 yıl gibi çok kısa bir sürede kendini amorti edecek ve toplamda 7 bin kişiye istihdam sağlayacak olan bu projeler, Giresun’un kaderini değiştirebilecek, göç veren bir şehirden çıkararak göç alan bir şehre dönüştürecektir” dedi.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık