Reklam
DOLAR: 16.7 TL
EURO: 17.5 TL

EKONOMİK AFET…

2 yıl önce
371 kez görüntülendi

EKONOMİK AFET…
Reklam

Giresun Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği Başkanı Ali Kara, koronavirüs salgının esnaf ve sanatkar için bir afat olduğunu belirterek, mücbir sebep hal ilanı çağrısı yaptı. Kara, koronavirüs salgınından ekonomik olarak en fazla etkilenecek olan kesimin esnaf ve sanatkar olduğunu kaydetti. Kara, koronavirüs salgının esnaf ve sanatkar için bir afat olduğunu savundu. Açıklanan ekonomik paketin esnaf ve sanatkarların beklentilerine yeterince cevap vermediğini belirten Kara, “Hükümetimizden beklentimiz bu süreç bir afattır ve mücbir sebep hali ilanı yapılmalıdır. Bu dönemde zararların devletimiz tarafından karşılanması esnaf ve sanatkarlarımıza afet destek kredisi programının uygulanması ve faizsiz uygun vadeli desteklerle iflasların önlenmesi ile işsizlik sigortasının devreye koyulmasını beklemekteyiz” dedi.

GESOB Başkanı Kara, koronavirüs salgının esnaf ve sanatkara ekonomik olarak ağır faturalar çıkaracağının altını çizerek şunları söyledi;

“Dünya ekonomisini önemli ölçüde etkileyen korona virüsü salgını nedeniyle yaşanabilecek ekonomik sıkıntılar ülkemizi tehdit ediyor, korona virüs salgınına karşı alınan önlemlerin ekonomik maliyetini krize dönüşmemesi için devletimizin istişare ederek kısa sürede tedbir paketi açıklaması stratejik bir hamledir ve takdire şayandır. Bu tedbirlere rağmen ülke ekonomimiz korona virüs tehdidi altındadır. Salgından korunmak için hükümetimizin almış olduğu önemli kararlar doğal olarak piyasayı olumsuz etkilemiş sürecin uzaması halinde daha da etkileyeceği öngörülmektedir. İnsanlarımızın sağlığı açısından ve salgının önlenebilmesi için işyerlerinin büyük bölümünün geçici olarak kapatılmış olması ve devletimizin acil önlem alması kadar doğal bir olay olamaz. Ancak yıllardır Türk ekonomisine katkı veren esnaf ve sanatkarlarımıza eğer ekonomik ilave destek sağlanamaz ise işyerlerini kapatmak zorunda kalabilirler, bu da gelecekte tedavisi mümkün olmayacak durumların yaşanmasına yüzlerce esnaf ve sanatkarımızın batmasına yanlarında çalışanların ve etki alanındakilerin büyük mağduriyetlerine neden olacaktır.  Bu hassas süreç esnaf ve sanatkarlarımız açısından iyi yönetilemez ise beraberinde büyük sıkıntıların yanında ülke ekonomisinin de ağır faturası olacaktır.”

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık