Reklam
DOLAR: TL
EURO: TL

TKDK DAN GİRESUNA 101 MİLYON…

1 yıl önce
108 kez görüntülendi

TKDK DAN GİRESUNA 101 MİLYON…
Reklam

Çevrimiçi gerçekleştirilen toplantıda TKDK Giresun İl Koordinatörü Emin Serdar Kurşun Giresun’da gerçekleştirilen yatırımlar ve daha çok yatırımı destekleyebilmek adına İl Koordinatörlüğü tarafından yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi. IPARD I ve IPARD II Programı kapsamında toplam yatırım tutarı 278,6 Milyon TL olan 233 proje başvurusu aldıklarını dile getiren Kurşun, 31,5 Milyon TL hibe ödemesi gerçekleştirdiklerini ve yatırımların tamamlanmasıyla birlikte 101 Milyon TL daha yatırımcılara ödeneceğini söyledi.

İlimiz AB standartlarında hayvancılık tesisleşmesinde23 işletmeyle 1350 BBHB kapasitesini çatı altına aldıklarını belirten İl Koordinatörü Kurşun; “Önümüzdeki çağrılarda daha fazla sayıda işletmeyi destekleyerek, İlin 120 bin büyükbaş hayvan birimi varlığı için  %5’lik örneklik seviyesine çıkmayı hedefliyoruz. İlimizde sadece %15’lik alanında traktör kullanımı imkan dahilinde iken, %85’lik alanda gerek kesif yem gerekse kaba yem temininde nakliye masrafları ortaya çıkmaktadır. Bu maliyetin önüne geçebilmek adına%20 ile %80 eğimli arazilerde en az 2m genişlikte oluşturulacak teraslarda yem bitkileri üretimi yapılabilmesi için diğer yatırımcılarımızla Doğankent yolu Bedrama Kalesi eteğinde örnek teraslama çalışmaları gerçekleştirdik. Yine Karadeniz bakılı meralarda ihtiyaç fazlası alanlarda prefabrik ahırlar, ağıllar yapılmasına müsaade edecek uygulamaların ilde geliştirilmesi ve köy dışı sürü sahiplerine kiralanamayan alanların biçilip ücretinin il mera komisyonuna yatırılması adına çalışmalar yürüttük” dedi.

FINDIK İŞLETMELERİNE DESTEK

İlde monokültür olarak yetişen, potansiyeli en yüksek ve tek meyvenin fındık olduğunu söyleyen Kurşun; “İlin yaklaşık 150 bin ton fındık işleme kapasitesinin %36’lık  (55 bin ton) kısmı olan 13 fındık işleme tesisine hibe desteğinde bulunduk. Ülkemizde ilk 10 tesis arasına giren, İlin üretim ve avlanma kapasitesini karşılayabilecek büyüklükte (1443 ton/yıl işleme kapasiteli – 3700 m2 kapalı alan) balık işleme tesisini IPARD hibeleri ile Giresun’a kazandırmış bulunmaktayız. İlimizde bulunan aktif kovan sayısı 120 bin adet.Arıcılık sektöründe 116 arıcılık projesine destek vererek yaklaşık 29 bin adet kovanla, İlin kovan sayısını %25 artırmış olacağız. Katma değerli ürünlerde özellikle pestil köme üretim tesisleri ön planda olmak üzere; 4 adet pestil köme tesisi, 3 adet süt işleme tesisi, 2 adet unlu mamuller ve1 adet ceviz kırma tesisi, zanaatkarlık sektöründe ise 5 adet ahşap atölyesi, 2 adet tekstil atölyesi ve 2 adet mermer atölyesi yatırımlarını destekledik, etap etap da desteklemekteyiz” diye konuştu.

26 TURİZM İŞLETMESİNE DESTEK SAĞLANDI

İlde turizm işletme belgesine sahip 48 konaklama tesisinin 26 tanesinin TKDK tarafından sağlanan IPARD Hibeleriyle kurulduğunun altını çizen Kurşun, ilin toplam yatak sayısını 1513’ten 2425’e çıkardıklarını ve %38 kapasite artışı sağladıklarını söyledi. Özellikle yaylalarda ihtiyaç duyulan kütük ev pozunun 42 İl için Giresun İl Koordinatörlüğü olarak talep ettiklerini ve talepleri doğrultusunda destek kapsamına alındığını dile getiren Kurşun, Yenilenebilir enerji sektöründe de Giresun’da ulusal şebekeye bağlı 3125 kW’lık GES kurulumunun 1500 kW sını destekleyerek, %48 lik yatırıma katkıda bulunduklarını da belirtti.

Toplantıya, paydaşlar, başvuru sahipleri, faydalanıcılar, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) İl Koordinatörleri ve üst düzey yöneticilerin katılımıyla gerçekleşen toplantıda açılış konuşmaları Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcısı IPARD Yönetim Otoritesi Başkanı Dr. Osman Yıldız, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Başkanı Dr. Muhammet Adak katıldı.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık