Reklam
DOLAR: TL
EURO: TL

GAZETECİLER DERNEĞİ KONGRESİNİ YAPTI…

5 ay önce
116 kez görüntülendi

GAZETECİLER DERNEĞİ KONGRESİNİ YAPTI…
Reklam

Derneğin Gazi Caddesindeki lokalinde gerçekleştirilen kongreye Belediye Başkan Yardımcısı Osman Öden, GESOB Başkanı Ali Kara, davetliler ve dernek üyeleri katıldı.

Kongrede bir konuşma yapan Giresun Gazeteciler Derneği Başkanı Bekir Bayram, “Giresun Gazeteciler Derneği’nin saygıdeğer üyeleri, büyük özveri ve fedakârlıklarla 9 Nisan 1980 yılında kurulan derneğimizin 2017 – 2021 çalışma dönemini geride bırakıyoruz. Bu vesile ile derneğimizin kurucularına huzurlarınızda bir kez daha teşekkür ediyorum. Aramızdan ayrılanlara Allah’tan rahmet sağ olanlarımıza da sağlıklı ömürler diliyorum” dedi.

Başkan Bekir Bayram konuşmasında, “İlk defa “pandemi” gerçeği ile yüzleştiğimiz bu süreç, aynı zamanda siyaset-mafya-medya üçgenindeki çirkin ilişkilerin su yüzüne çıktığı bir dönem oldu. Sektörümüzde “adına gazeteci” diyen ama gazetecilik değil, kirli çıkar ilişkilerinin odağı olan insanların mesleğimizi kirletmesine üzülerek tanık olduk ve maalesef olmaya devam ediyoruz. Bu durum hepimizi derinden yaralıyor. Basınımızın özgür, objektif ve tarafsız çalışma olanağı bulması için ilk koşulun, gazetecilik mesleğini ve bu mesleği kimlerin yapabileceğini düzenleyen ‘Gazetecilik Meslek Yasası’nın çıkartılması olduğunu yıllardır her fırsatta dile getiriyoruz.

Böyle bir yasa olmayınca ülkemizde dileyen herkes; eğitimine ve bilgi birikimine bakılmaksızın, gazetecilik ahlakından yoksun, şantaj ve tehditle kişisel çıkar peşinde koşarak, “gazeteci” kimliği altında meslekte boy göstermektedir.

En üzücüsü habercilik, tehdit ve şantaj aracı olarak kullanılıyor, siyaset-mafya-medya üçgeninde bugün tanık olduğumuz kirlenme yaşanıyor” şeklinde konuştu.

Başkan Bayram konuşmasında şunlara yer verdi; “İfade ve basın özgürlüğü demokrasinin olmazsa olmazıdır ve Türkiye’de demokratik yaşamın temel sorunu ne yazık ki basın ve ifade özgürlüğünün gerçek anlamda olmamasıdır. Halkın haber alma hürriyetinin işlerliği için, basın ve ifade özgürlüğü temel gerekliliktir.  İfade ve basın özgürlüğü konusunda hala mevzuattan ve uygulamadan kaynaklanan sorunlar yaşanmaktadır.

Kamunun haber alma özgürlüğü adına görev yapan basın mensuplarının, yine kamu görevi yapan güvenlik güçlerince engellenmesi, mesleğimiz açısından asla kabul edilemez.

Herhangi bir baskı ve müdahaleye maruz kalmadan, kendini meşru bir şekilde ifade edebilme hakkının evrensel ölçülerde tanınması ve sorunsuz bir şekilde uygulanması, toplumsal barış, hoşgörü, uzlaşı, ifade ve basın özgürlüğünün sorun olmaktan çıkması en büyük dileğimizdir.

Gazetecilik mesleği basın kartı sahibi koşuluna bağlı olmadan yapılan ağır ve tehlikeli bir iş olarak kabul edilmeli, gazetecilere basın kartı sahibi olsun veya olmasın anayasal sosyal güvenlik hakkının sonucu olan fiili hizmet süresi zammı geri verilmelidir.”

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık