Reklam
DOLAR: 16.7 TL
EURO: 17.5 TL

ÜLKE EKONOMİSİ SIKINTILI BİR SÜREÇTEN GEÇİYOR…

3 ay önce
118 kez görüntülendi

ÜLKE EKONOMİSİ SIKINTILI BİR SÜREÇTEN GEÇİYOR…
Reklam

Gezmiş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aykut Gezmiş’in başkanlığını yaptı GİSİAD yönetim kurulu, ekonomik kriz gündemiyle toplandı. Mart ayı yönetim kurulu toplantısında, sektörel gelişmeler ve ekonomik krizin yansımaları istişare edildi.

Giresun Sanayi ve İş İnsanları Derneği Başkanı Aykut Gezmiş, toplantı sonrası yaptığı değerlendirmede, ekonomik krizden çıkışın tek yolunun ürettim olduğunu kaydetti. Gezmiş Türkiye ekonomisinin oldukça sıkıntılı bir dönemden geçtiğinin altını çizdi.

“BU KRİZDEN ÇIKIŞIN TEK YOLU; ÜRETİM, ÜRETİM, ÜRETİMDİR”

Gezmiş, “İthalata mecbur kalan ekonomimiz bir an önce üretime yönlendirilmeli, üretim ve yatırımlar için her türlü destek verilmelidir. Üretim sadece sanayi alanında değil tarım ve hayvancılık dahil olmak üzere her alanda teşvik edilmelidir. 30-40 yıl önce ders kitaplarında yazdığı gibi “Türkiye dünyada kendi kendine yeten 7 ülkeden biri” haline tekrar hızla dönüşmelidir. Verimli topraklarımızda desteklenecek planlı tarım ve etkin hayvancılıkla dışa bağımlılık azaltılarak öncelikle temel gıda fiyatlarındaki pahalılık azaltılmalıdır. Tarımsal üretimi ve hayvancılığı teşvik eden destek paketleri hızlıca hayata geçirilmelidir. Akaryakıt üzerindeki vergiler indirilmelidir” dedi.

GİSİD Başkanı Gezmiş açıklamasında şunları kaydetti;

“En temel problemimiz olan işsizliği ise, yeni yatırımları ultra cazip teşviklerle destekleyerek çözebiliriz. Yatırımcıların önü açılmalı, yatırım yapmak isteyen herkese her türlü destek verilmelidir. İstihdam ve katma değer yaratacak her türlü yatırım projesine ücretsiz arsa, vergi muafiyetleri dahil olmak üzere en az yatırımın yarı bedelini karşılayacak miktarda kgf kredileri ve hibe destekleri sağlanmalıdır. Mevcut işletmeler için çıkarılan kgf kredilerinin de bir an önce kullanımı başlatılmalı ve limiti 60 milyar TL’den en az 200 milyar TL’ye çıkarılmalıdır. Krizden kurtulmak için eğer para harcayacaksak, bu parayı kur korumalı mevduatlardan çok üretimin desteklenmesi için harcamalıyız. İçinde bulunduğumuz bu ekonomik buhrandan kurtulmanın tek yolu üretimin desteklenmesidir.”

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık