Reklam
DOLAR: 16.7 TL
EURO: 17.5 TL

EKİZ İNSAN ONURUNA YAKIŞAN BİR ÜCRET İSTİYORUZ…

3 ay önce
73 kez görüntülendi

EKİZ İNSAN ONURUNA YAKIŞAN BİR ÜCRET İSTİYORUZ…
Reklam

Türk Sağlık-Sen Giresun Şube Başkanı İbrahim Ekiz, sağlık çalışanlarının ek ödeme değil tek ödeme istediğini kaydetti.  Ekiz, sağlık çalışanlarının çözüm bekleyen en önemli meselesinin geçim derdi adil bir yönetim anlayışı ve insan onuruna yakışan bir ücret olduğunu ifade etti. “Biz ek ödeme değil tek ödeme istiyoruz” diyen Ekiz, “Sağlık çalışanlarını insan onuruna yakışır bir ücret alması için daha iyi gelecek için toplu sözleşme masasında sorunların çözümü ve onurlu temsil edilebilmesi için Türkiye’nin gerçek milli sivil toplum örgütü olan Türk Sağlık- Sen’e çağırıyorum” açıklamasında bulundu.

Türk Sağlık-Sen Şube Başkanı Ekiz, “30 yıldan beri çile ve tasamıza ortak dertlerimizin yegâne savunucuları, bizlere destek ve yardımlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum. Yılların çilekeşi verilenlerle yetinmeye, yaz kış demeden sürgüne, görevden alınmalara haklarının yenmesine maruz kalan, sağduyusu devamlı sömürülen, sabrı ve hoşgörüsü bitirilmiş, sağlık çalışanlarına sesleniyorum” dedi.

“DÖRT KİŞİLİK BİR AİLENİN ASGARİ GEÇİM SINIRI 12 BİN TL YE YÜKSELDİ”

12 bin TL’nin altında bir maaş alan memurlar hayatını nasıl idame edecek? diye soran Ekiz şunları söyledi;

“Yıllardan beri memur kesimi siyasetçilerin oyuncağı haline getirilmiştir. Politika üretemeyen ülke meselelerini çözemeyen başarısızlıklarını kapatmak için tek taraflı uygulamalar neticesinde, elini ayağını bağladığı, ağzını bantladığı, devlet memurunun üzerine gitmiş, enflasyonu düşüremiyorsa hemen çözüm olarak memurun sofrasına elini uzatmış, seçmenini ve yandaşını tatmin edecekse memuru sürmüş veya görevden almış bir taraftan memur sayısı fazla diye bağırırken, diğer taraftan her yıl binlerce yandaşını işe sokmuştur. Bir taraftan memur çalışmıyor diye bağırmış, öbür taraftan yılların deneyimi olan insanları yandaşlarına mevki makam bulmak için kenara atıp kızak kadrolar ihdas ettirmiş yandaşlara ısmarlama makamlar tahsis edilerek çalışmayan memur orduları doğurulmuştur. Yandaş sivil toplum örgütleri oluşturularak devlet memurlarının tartışmasız çoğunluğunun bir birine küs kırgın dargın hale getirmiştir. Netice olarak bindikleri dalı kendi eleriyle kesmişlerdir. Günümüzde de aynı senaryo devam etmektedir. Günümüz şartlarında dört kişilik bir ailenin asgari geçim sınırı 12.000 TL ye yükselmiştir. Dört kişilik ailenin sadece fizyolojik ihtiyaçlarının karşılanması için gerekli olan 12.000 TL dikkate alındığında memurun nasıl hayatını idame ettirdiği tam bir bilmecedir. İktidarların insafına terk edilen kamu çalışanları sosyal adaletin gerektirdiği insaf ve anlayışı bir türlü görememişken son 12 yılda toplu sözleşme için oturulan her maaş zammında yandaş malum sendikanın da katkısıyla sükûtu hayale uğrayarak her geçen gün biraz daha ümitsizlik içine düşürülmüşlerdir. Bugün kamu çalışanları tam anlamıyla geçim derdine düşmüş haysiyetiyle hayatını idame ettirebilmek için mesaisinden arta kalan zaman dilimin de farklı işler yaparak velhasıl rızkını temin edebilmek için girmediği kılık kalmamıştır.”

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık