Reklam
DOLAR: 16.7 TL
EURO: 17.5 TL

162 MİLYON TL 46 PROJE….

2 ay önce
68 kez görüntülendi

162 MİLYON TL 46 PROJE….
Reklam

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Giresun İl Koordinatörlüğü 25 Mart 2022’ de sona eren çağrı döneminde toplam yatırım tutarı 162 milyon TL olan 46 projenin başvurusunu aldı.

Her çağrı döneminde ciddi oranda artış gösteren proje başvuruları için memnuniyetlerini dile getiren TKDK Giresun İl Koordinatörü Emin Serdar Kurşun, projelerin onaylanması ve herhangi bir sıralama kriterlerine takılmaması halinde başvuru sahiplerine %18 KDV muafiyetiyle birlikte 114 milyon TL hibe desteğinde bulunmuş olacaklarını dile getirdi.

İl Koordinatörü Kurşun; “Tıbbi ve Aromatik Bitkilerde 2 adet, Arıcılık Üretim, İşleme ve Paketleme 3 adet, Zanaatkarlık – Cam, Metal, Ahşap, Tekstil işlerinde 18 adet, Turizm – Konaklama ve Yeme İçme Tesislerinde 10 adet, Yenilenebilir Enerji – GES 13 adet olmak üzere toplam 46 projenin başvurusunu aldık.

IPARD Programı’nın uygulandığı 42 il arasında sosyo ekonomik gelişmişlik sırasında Giresun 38. sırada yer almaktadır. Her çağrı döneminde artan proje yatırım tutarlarımız ve vereceğimiz hibelerle 25-30 bandında sıralamamızı korumak istiyoruz. Son proje çağrısında İlimizde rekor düzeyde alınan proje yatırım ve hibe desteği miktarları bu hedef için çok önemli katkı sağlayacaktır.

İlimizin yatırımlar için en büyük problemi olan arsa temini konusu organize sanayi bölgeleri ve planlı üretim işleme tesis alanları ile aşılabilir. Hali hazırda Bulancak / Pazarsuyu ‘da bulunan 2 organize sanayi bölgesinde TKDK olarak yarıdan fazla işletmeye destek vermiş bulunmaktayız. İlimizde planlaması yapılan Espiye, Tirebolu Organize Sanayi Bölgesi bir an önce hizmete girerse daha çok işletmeyi destekleme imkanına TKDK olarak sahip olacağız.

1.Organize Sanayi Bölgesi’nin Giresun Merkez mahallesi olması nedeni ile kırsal alan olmadığı için hibelerden yararlandıramıyoruz. Fiiliyatta kırsal özelliği gösteren 1. Organize Sanayi Bölgesi’nin köy statüsüne alınması halinde bu bölgedeki tesisler TKDK hibelerinden istifade edebilecektir. İlgili destek işletme başına 500.000 avro’ dur.

Önümüzdeki çağrı döneminde özellikle artan enerji maliyetleri nedeni ile sektör farkı gözetmeden desteklemiş olduğumuz 5 MW kapasiteye kadar Yenilenebilir Enerji GES tesislerinin sayısını arttırmayı hedefliyoruz” dedi.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık