Reklam
DOLAR: 18.0 TL
EURO: 18.3 TL

GİRESUNA KATKISI BÜYÜK OLACAK…

3 hafta önce
42 kez görüntülendi

GİRESUNA KATKISI BÜYÜK OLACAK…
Reklam

Giresun Sanayici ve İş İnsanları Derneği Başkanı Aykut Gezmiş, bölgemizi çekim merkezi haline getirerek, Giresun’a vizyon katacak olan Ada’ya teleferik projesinin peşini bırakmıyor. Gezmiş, projenin ihaleye çıkartılmasını isteyerek, “İhaleye çıkıldığında eğer bu projeyi yapmaya kimse talipli çıkmazsa, şehrimize katkı sağlamak adına bu büyük projenin yapımına bizler seve seve talipli olacağız” açıklamasında bulundu.

“GİRESUN’UN EKONOMİSİNE BÜYÜK KATKI SAPLAYACAKTIR”

GİSİAD Başkanı Gezmiş, Aksu deresi ile denizin birleştiği noktada bulunan dolgu alanından Giresun Adası’na bağlanacak bir teleferik projesinin Giresun’un turizm ve ekonomisine büyük katkı sağlayacağını söyledi. Gezmiş, “Karadeniz Bölgesi’nin, üzerinde yaşanabilir tek adası olan Giresun Adası’na teleferik ile ulaşım projesi, Hong Kong’dan sonra dünyada ikinci örnek olacaktır. Ada’ya yapılacak istasyon, Ada’nın doğal yapısını bozmamak adına Ada’nın hemen üzerinde değil, Ada’nın 30 metre açığına yapılacak olan bir platforma konumlandırılabilir” dedi.

“BAKANLAR KURULU KARARIYLA İHALEYE ÇIKARTILMALI”

Gezmiş, teleferik projesi için taşın altına ellerini koymaya hazır olduklarının altını çizerek  “Giresun’u çekim merkezi haline getirecek olan bu teleferik ile yılda en az 1 milyon kişi taşınabilecektir. Yap-işlet-devret modeliyle ihale edilerek hayata geçebilecek bu proje devletin kasasından kuruş çıkmadan şehrimize kazandırılabilecektir. Tek yapılması gereken: konuya ilişkin bir bakanlar kurulu kararı alınması ve ihaleye çıkılmasıdır” ifadelerini kullandı.

GİSİAD Başkanı Aykut Gezmiş, teleferik projesi için taşın altına ellerini koymaya hazır olduklarının altını çizerek şunları kaydetti,

“Giresun’u çekim merkezi haline getirecek olan bu teleferik ile yılda en az 1 milyon kişi taşınabilecektir. Yap-işlet-devret modeliyle ihale edilerek hayata geçebilecek bu proje devletin kasasından kuruş çıkmadan şehrimize kazandırılabilecektir. Tek yapılması gereken: konuya ilişkin bir bakanlar kurulu kararı alınması ve ihaleye çıkılmasıdır. Proje sorumluluğunu ve bedelini bile ihaleyi alan firma üstlenmelidir. Geçiş garantisi gibi devlete yük getirecek özel maddelere de gerek yoktur çünkü proje kendini zaten beş yılda amorti edebilecek kazançlı bir yatırımdır. Şehrimize yılda 5 yüz milyon TL ek katma değer kazandıracak ve yüzlerce kişiye istihdam sağlayacak bu teleferik hattı; Karadeniz bölgesinde benzeri yapılamaz, alternatifsiz bir projedir. Dolgu alanı ve Ada arasında ki hat uzunluğu bin 400 metre olan teleferiğin yapılabilmesi için, orta mesafeye deniz ortasına bir adacık yapılmalıdır. 70 metre yüksekliğinde toplam 3 adet direkle ve 700 metre salınım boyuyla deniz üzerinde eşsiz bir seyahat vaat eden bu proje, bölgeye turist akışı sağlayacaktır. Ayrıca hatırlatmak isteriz ki Belediye Başkanımız Aytekin beye verdiğimiz sözün hala arkasındayız. İhaleye çıkıldığında eğer bu projeyi yapmaya kimse talipli çıkmazsa, şehrimize katkı sağlamak adına bu büyük projenin yapımına bizler seve seve talipli olacağız.”

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık