Giresun Haber Postası

BAŞKAN UZUNALİOĞLU FINDIK GİRESUN’UN BEL KEMİĞİ….

BAŞKAN UZUNALİOĞLU FINDIK GİRESUN’UN BEL KEMİĞİ….
25 Eylül 2022 - 5:36

Uzunalioğlu, fındık üreticisinin mağduriyetini dile getirdi.Cumhuriyet Halk Partisi Giresun İl Başkanı Gültekin Uzunalioğlu, “Fındık bizim ana geçim kaynağımız ve şehir ekonomisinin bel kemiğidir” dedi. Uzunalioğlu yaptığı yazılı açıklamada,

fındık üreticisinin mağduriyetini dile getirdi. “Üreticinin alın terinin % 20’sini kim çalıyor?” diye soran İl Başkanı Uzunalioğlu, dünyada üretilen fındığın yüzde 65’inin Türkiye’de yetiştirilmesine rağmen fındık üreticisinin, siyasi irade tarafından tüccarın inisiyatifine bırakılarak mağdur edildiğini savundu. Uzunalioğlu, “TMO kapısında teslim işkencesine maruz kalan üretici, fındığını piyasada 45 TL civarındaki fiyatlara satmak zorunda bırakılmakta, adeta tüccara mahkum edilmektedir” dedi.

CHP İl Başkanı Uzunalioğlu açıklamasının devamında şunları kaydetti;

“Sürekli artan maliyetler ve giderler karşısında zaten sıkıntıda olan üreticimiz, bir de 54 TL’ye satması gereken fındığını 45 TL’ye satmak zorunda kalarak perişan olmaktadır. TMO’nun fındık alırken çıkardığı güçlükler karşısında üreticimiz fındığını, devlet tarafından açıklanmış olan 54 TL yerine, %20 eksiği olan 45 TL’ye satmak durumunda kalmaktadır. Üreticinin alın teri olan %20 hakkını kim çalmaktadır? Devletimiz açıkladığı fiyatın uygulanmasını neden sağlayamamaktadır? Üreticinin %20’sinin çalınmasına yetkilerin seyirci kalması; acz içinde olmaktan mıdır yoksa bu durum işlerine mi gelmektedir? Ayrıca Ordu’da dönüm başına 140 kg fındık alan TMO, Giresun’da neden dönüm başına 100 kg almaktadır? Bu eşitsizliğin açıklamasını mevcut iktidar Giresunlu seçmene yapmalıdır. Biz CHP iktidarı döneminde; tekrar FKB üzerinden alımları desteklemeye başlayacağız, halkımızı Ferrero’ya mahkum etmeyeceğiz ve üreticimizin yüzünü güldüreceğiz. Dokuz ay sonra başlayacak olan CHP iktidarında fındığımız hak ettiği değeri bulacaktır.”

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN