Giresun Haber Postası

ŞAHİN MÜSİAD BAŞKANI….

ŞAHİN MÜSİAD BAŞKANI….
22 Ekim 2023 - 16:02

Amerika Karadeniz Giresunlular Derneği Başkanı hemşerimiz Savaş Şahin, kısa adı MÜSİAD olan Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin New York Başkanlığına getirildi.Savaş Şahin göreve getirildikten sonra ilk toplantısında ABD’de bulunan Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürü Mehmet Ali Kılıçkaya ile MÜSİAD üyelerini New York’ta bir araya getirdi.

Birleşmiş Milletler Türkiye Büyükelçiliği ile New York Başkonsolosluğu’nun da yer aldığı Türkevinde gerçekleşen toplantıda ülkemizden ABD’ye olan ihracatının kapasitesinin artırılması üzerine görüş alışverişinde bulunuldu.Toplantıya Kılıçkaya’nın yanı sıra Daire Başkanı Orhan Ercan, New York Ticaret Ataşeleri Filiz Köseyener, Bilgehan Ramazan Caner, Osman Nuri Gökbulut iştirak ettiler.

MÜSİAD adına ise New York Başkanı Savaş Şahin, MÜSİAD USA Başkan Yardımcısı Kemal Bozkurt, Yönetim Kurulu üyeleri Kadir Taşkın ile Mehmet Bilici’nin yanı sıra iş insanları katıldı.Toplantıda bir konuşma yapan Şahin, Türkiye’den ABD’ye yapılan ihracatının son yıllarda artmasına rağmen arzu edilen seviyeye ulaşamamasına dikkat çekti. ABD’nin Avrupa’dan sonra nüfus yoğunluğu bakımından Türkiye için önemli bir Pazar olduğunu belirterek 2022 verilerine göre, ABD’nin 2,9 trilyon dolarla dünyanın en büyük ithalatçı ülkesi olduğunu ve coğrafi uzaklığına rağmen ABD pazarının Türkiye’nin ihracatında önemli bir yeri bulunduğunu söyledi.“Son 10 yılda Türkiye’nin ABD’ye ihracatı 2,5 kat, dış ticaret hacmimiz ise 1,6 kat artış gösterdi” diyen Şahin, “ABD’ye ihracatta özellikle 2020’den itibaren önemli bir artış trendi yakalanmıştır. 2022’de ABD, 16,9 milyar dolarla Türkiye’nin en fazla ihracat yaptığı ülkeler arasında ikinci sırada yer almıştır. Bu sonuçla ABD’ye ihracatta en yüksek yıllık değere ulaşılmıştır. Elbette bu yeterli değildir. Sektör bazlı arz-talep dengesine göre Türkiye’den neler ihraç edebiliriz bunların bilimsel olarak ortaya konulması gerekmektedir” ifadelerine yer verdi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN