Giresun Haber Postası

109 PROJEYE 143 MİLYON TL….

109 PROJEYE 143 MİLYON TL….
03 Nisan 2024 - 16:14

Giresun Valisi Mehmet Fatih Serdengeçti, Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) Bölge Kalkınma İdaresinin Giresun’da yürüttüğü ve uygulayacağı projelerle ilgili düzenlenen değerlendirme toplantısına katıldıToplantıya DOKAP Başkanı Hakan Gültekin, DOKAP Başkan Yardımcısı Mustafa Kemal Bilgin, Koordinatörler Serkan Akşan, İlknur Aydurmuş, Tolgahan Köken, Osman Demir ve Necati Aktaş katıldı. Vali Serdengeçti, Giresun’da gerçekleştirilen ve planlanan projelerin, bölgenin sosyal ve ekonomik yapısını güçlendirmeyi amaçladığını, ayrıca DOKAP desteğiyle ilimizin turizm, tarım, eğitim, kültür ve sulama gibi çeşitli sektörlerde önemli gelişmeler kaydettiğini vurguladı.

2014-2022 DÖNEMİ PROJELERİ VE DESTEKLER

2014-2022 yılları arasında Giresun’da turizm, tarım, eğitim, kültür ve sosyal sektörlerde uygulanan toplam 109 proje için DOKAP tarafından 143,8 milyon TL tutarında destek sağlandı. Bu desteklerle bölgenin kalkınma hızı artırılırken, sosyal ve ekonomik altyapısının güçlendirilmesi hedeflendi.

2023 YILINDA DEVAM EDEN VE YENİ PROJELER

2023 yılı itibarıyla Giresun’da turizm, tarım, kültür ve sulama sektörlerinde 27 yeni proje için 52,2 milyon TL tutarında destek verildiği açıklandı. Bu projeler arasında sulama suyu tesislerinin onarımı, mavi yemiş ve aronya yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması gibi önemli girişimler yer alıyor.

2024 YILI PROJELERİNE BAKIŞ

2024 yılı için ise Giresun ilinde turizm, tarım, kültür ve sulama sektörlerinde gerçekleştirilmesi planlanan 20 proje için 74,9 milyon TL tutarında proje teklifinde bulunuldu. Öne çıkan projeler arasında endemik bitkilerin sektöre kazandırılması, kabuklu meyve yetiştiriciliğinin geliştirilmesi ve mikroçoğaltım yöntemiyle fındık fidanı üretiminde modernizasyon yer almakta.

YEŞİL YOL PROJESİ VE DİĞER İMALATLAR

Giresun’da Yeşil Yol Projesi kapsamında gerçekleştirilen 36 proje ile toplam 262,30 kilometre yol imalatı ve 2 adet köprü yapımı tamamlandı. Bu çalışmalar, bölgenin ulaşım altyapısını güçlendirirken turizm potansiyelini de artırıyor.

TURİZM VE KÜLTÜRÜN GELİŞİMİ

Giresun’da turizm ve kültür alanında yapılan çalışmalar sayesinde 5 adet turizm merkezi ve 1 kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgesi oluşturuldu. Bu alanlarda turizm aktivitelerinin çeşitlenmesi ve ekonomiye katkı sağlanması amaçlanıyor. Bu projeler, Giresun’un kalkınma yolculuğunda önemli bir yer tutarken, bölge halkının yaşam kalitesinin artırılmasına yönelik adımlar atılmasını sağlıyor. Yapılan sunum ve alınan kararların ardından katılımcıların soruları, katkıları, görüş ve önerileri dinlenerek toplantı sona erdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.