Giresun Haber Postası

SERBEST BÖLGE GİRESUNUN HAKKI…

SERBEST BÖLGE GİRESUNUN HAKKI…
03 Temmuz 2023 - 19:50

CHP Milletvekili Gezmiş, Ordu’da kurulmasına karar verilen “Serbest Bölge”nin hayırlı olmasını dileyerek, Giresun’a da kurulmasını talep etti. Gezmiş, “Kurulmasını talep ettiğimiz serbest bölge, uluslararası ticarete, ilimize büyük ivme kazandıracak” dedi.Cumhuriyet Halk Partisi Giresun Milletvekili Elvan Işık Gezmiş yaptığı yazılı açıklamada; “Ticari ve sanayi faaliyetlerde geniş teşvik ve avantaj sağlayarak, yerli ve yabancı yatırım ile üretimi artıracak olan serbest bölgeden Giresun mahrum bırakılmamalı” dedi.  Milletvekili Gezmiş,  13 Mayıs 2023 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren, 7288 sayılı Cumhurbaşkanı kararı ile Ordu’nun Ünye ilçesinde, 147 dönüm arazi üzerine Serbest Bölge kurulmasına karar verildiğinin altını çizdi.

GİRESUN ÇEVRE YOLUNUN ADI DAHİ ANILMIYOR!

CHP Milletvekili Gezmiş açıklamasının devamında şunları kaydetti;“”Serbest Bölge, bir şehrin ticaret hayatına pozitif katkılar yapabilecek çok önemli bir yatırımdır. Öncelikle bu yatırımın komşu ilimize hayırlı olmasını diliyorum. Ancak bölgedeki iller arasındaki kalkınmışlık farkı, Giresun aleyhine çok bariz şekilde ortadayken komşu ilimize sağlanan hakların bize çok görülmesini,  anlamakta güçlük çektiğimizi de belirtmek istiyorum. Çevre yolu Giresun’a yapılmamışken komşu illerimize yapılır, Serbest Bölgede de durum aynı, Giresun çevre yolunun adı bile anılmaması üzücü.Bir iktidar komşu iller arasında hizmet ve yatırım açısından neden bu kadar net ayrım yapar, bunu da anlamak mümkün değil. Biz kesinlikle komşu illerimize yatırım yapılmasın demiyoruz. Onlarla biz kardeş şehiriz. Birlikte gelişip, kalkınalım ve böylece göçü durduralım.”

Milletvekili Gezmiş, serbest bölgenin avantajlarına dair de şu bilgileri verdi: “Yerli ve yabancı yatırım ve üretimi arttıracak, uluslararası ticarete büyük ivme kazandıracak, ülke siyasi sınırları içerisinde olmakla beraber gümrük sınırları dışında tutulan, vergi, tarife, kota gibi olağan ticaret engellerinin ortadan kaldırılacak.Bürokratik şartların azaltıldığı, sanai ve ticari faaliyetler için geniş teşvik ve avantajların sunulduğu özel ekonomi bölgesi olacak ve çok sayıda yerli ve yabancı yatırımcıyı bünyesinde bulunduracak.”

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN