Giresun Haber Postası

YILMAZDAN KÖSE VE CHP YE HODRİ MEYDAN…

YILMAZDAN KÖSE VE CHP YE HODRİ MEYDAN…
25 Nisan 2024 - 18:53
Ak Parti Giresun il başkanı Mete Bahadır Yılmaz köse ve chp yönetimine sert tepki gösterdi. Yılmaz Giresun Belediye Başkanı  Fuat Köse ve CHP Yönetiminin  yapmış olduğu toplantı üzerine Kamuoyuna bu bilgilendirmenin yapılması zorunlu olmuştur dedi.
Yılmaz şunları kaydetti,Bilindiği üzere iki hafta önce, geçen dönem belediye başkanımız Sn Aytekin Şenlikoğlu yapmış olduğu basın toplantısında:
2019 yılı CHP dönemi Giresun Belediyesi borcunun: 48 Milyon Dolar,
2024 yılı Ak Parti dönemi Giresun Belediyesi borcunun: 28 Milyon Dolar olduğunu söyleyip, devam eden süreçte sizin borcunuzun ne olacağını da merakla bekleyeceğini ifade etmişti.
Giresun Belediye Başkanı Sn Fuat Köse bugün Giresun Belediyesi borç rakamını 1 Milyar 714 Milyon TL olarak açıklamıştır. Bu rakam doğru olmadığı gibi kendi içerisinde de ciddi çelişkiler içermektedir.
Kaldı ki belediyeler hizmet makamıdır, yapılan iş ve yatırımlar doğrultusunda borçlanılabilir. Sizin 48 Milyon Dolar ile devrettiğiniz borcu size 20 Milyon Dolar eksilterek 28 Milyon Dolar olarak devrettiğimiz halde oluşturmaya çalıştığınız algı çalışmaları hayretle izlenmektedir.
Ak Parti döneminde yapılan borçlanmanın da her birinin karşılığı olduğu gibi beş yıllık AK Parti Belediyesi döneminde şehrimize 2,5 milyar TL’yi aşan miktarda park, yeşil alan, aydınlatma, spor tesisleri gibi ilave yatırımlar yapılmıştır.
Sayın Başkanın deklare ettiği 1.714 Milyar borç doğru değildir. Bu konuda anlaşıldığı kadarıyla Giresun kamuoyu açıkça yanıltılmaktadır.
Gerçek hesaplar aşağıdaki gibidir;
1-) 31 Mart 2024 itibariyle CHP yönetimine devrettiğimiz bilançomuzda; gelecek yıllarda emekli olacak personel için ayrılan emekli ikramiyesi karşılığı hariç 746 Milyon borç, 195 Milyon alacak bulunmaktadır. Borç ve alacak arasındaki fark yani Giresun Belediyesinin gerçek borcu 550 Milyon TL’dir.
2-) Belediye’nin Giresun AŞ’ye yaklaşık 176 Milyon TL’lik borcunu hem belediye hem Giresun AŞ hesabında iki kez hesaba alarak borç rakamı 176 Milyon TL şişirilmektedir.
3-) Giresun Belediyesinin 196 Milyon TL’lik alacağı borçlardan düşülmemektedir!
4-) Yıllar sonra emekli olacak olan personellerin halen tahakkuk etmemiş olan 341 Milyon TL Emekli İkramiyeleri ile gelecekte ödenecek Faiz giderleri borç rakamının içine dahil edilerek Giresun halkı yanıltılmaktadır. Bu anlayışa göre beş yıl boyunca personele ödenecek maaşlarında borç olarak yazılması gerekir ki nasıl bir hesaplamayla karşı karşıya olduğumuz anlaşılır.
Ayrıca mükerrer yazılan SGK borçlarını da dikkate aldığımızda, sayın başkanın bilgi ve belgeleriyle bu beyanlarını desteklemesi gerekir. Yoksa Giresun Halkını kandırmaya dönük beyanların,” gelecekte biz belediyeyi yönetemiyoruz, şimdiden gerekçelerini oluşturma gayretindeyiz” anlayışından başka bir gayesinin olmadığını bütün Giresun görecektir.
Sayın Başkan ve Yönetimine hodri meydan diyoruz. Bir temsilci biz verelim, bir temsilci CHP versin, birer temsilci Giresun SMMM Odasından ve Giresun Üniversitesi’nden alalım gerçek rakamı tespit edelim kamuoyunu kim yanıltıyormuş görelim.
Ayrıca yirmi beş gündür yönetimde olmanıza rağmen hala spekülasyon yapmanız Belediye yönetimi ciddiyetiyle bağdaşmamaktadır. Unutmayın ki biz aynı koşullarla beş yıl daha şehrimize hizmet üzere talip olmuştuk. Sizden beklentimiz verdiğiniz sözleri yerine getirmeniz, şehrimize hizmet etmenizdir.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN